Fotoionizační detekce (PID, VOC)

Fotoionizační detekce (PID, VOC)

Jde o velmi citlivý senzor, který detekuje organické těkavé látky a jiné toxické plyny už při velmi nízkých koncentracích. Kromě organických těkavých látek detekuje i některé anorganické-mezi nejznámější patří například amoniak, sirovodík nebo fosfan.

Jeho výhodou je, že je na rozdíl od ostatních senzorů servisovatelný. Můžete u něj čistit lampu (doporučen je Isopropanol) nebo měnit elektrody čímž se výrazně prodlužuje jeho životnost. K čištění lampy doporučujeme přistoupit pokud hodnota na displeji osciluje nebo senzor citlivě reaguje na vlhkost.

Měří v hodnotách ppm a není selektivní.

Standardně se kalibruje Isobutylenem, ale je možné ho zkalibrovat i jiným cílovým plynem což zajistí maximální přesnost při detekci.

PID senzor pracuje na principu měření elektrického náboje vzniklého při ionizaci měřeného plynu. Měřený plyn je ionizován ultrafialovou zářivkou což se projeví vznikem elektrického náboje. Vzniklý náboj ionizovaného plynu je převeden na elektrický proud. Proud je zesílen a převeden na koncentraci v jednotkách ppm.

U většiny plynů lze určit tzv. ionizační potenciál (ionizační energii) který se udává v elektronvoltech (eV). Ionizace plynu je podmíněna skutečností, že ionizační potenciál daného plynu bude menší než hodnota potenciálu (eV) použité UV lampy-v našich detektorech jsou to lampy s ionizačním potenciálem 10.6 eV.